Nowa identyfikacja Get In Banku

Dzisiaj rano zaprezentowano nowe logo oraz identyfikację wizualną Get In Banku. Jest to drugi etap projektu Getin Up, który został rozpoczęty z końcem 2012 r. To kolejna po PKO BP i Pekao zmiana w sektorze bankowym, która dokonała się w ostatnich dwóch latach.


Nowe logo Get In Banku

Nowe logo to kolejna polska próba ugryzienia minimalizmu. Zielona strzałka z białym napisem “Get In” oraz zielony dopisek Bank to właściwie wszystko co możemy zobaczyć. Do typografii nie ma się jak przyczepić, a nawet jak bym chciał to zaraz zjadła by mnie rzesza wyznawców kroju zwanego Helvetica, bo to właśnie ten font, w wersji bold, został wykorzystany w tym znaku. Ogólnie, poza kolorami, kojarzącymi mi się z bankiem zbożowym czy kongresem PSLu, nie wiem co konkretnie mi się w tym znaku nie podoba, ale ogólne wrażenie jest dość kiepskie. W nowym logo zdecydowano się na wyraźnie rozdzielenie słów “get” i “in”, ponieważ od jakiegoś czasu bank funkcjonuje w mowie potocznej jako “Getin Bank”.

Poprzednie logo firmy

Maciej Szczechura, Członek Zarządu Getin Noble Banku, tłumaczy, że nowe logo jest dodatkiem do nowego rachunku, który zmienia filozofię banku:

„GETIN UP to dla nas znacznie więcej niż tylko nowy rachunek – to nowa filozofia działania. Uznaliśmy, że zmiany jakie wprowadzamy w tym roku są na tyle przełomowe, że odzwierciedlać je powinna również zmiana wizerunku Banku. To dziś dynamiczna, coraz bardziej nowoczesna organizacja, oferująca swoje usługi coraz szerszym grupom klientów – nowy znak ma pokazywać tę zmianę. Nowe logo będzie od tego momentu wykorzystywane w całej komunikacji Banku. Stopniowo, wraz z pojawianiem się nowych oddziałów, zastąpi też wizualizację sieci placówek”

Natomiast Natalia Załęcka, dyrektor marketingu Getin Banku, o nowym logo mówi tak:

-Jest proste i dość odważne, bo przez swoją dynamikę i wyrazistość wyróżni się na rynku. Zachęca do działania, sprawdzania, porównywania z konkurencją. Nie boimy się porównań – chcemy, żeby każdy do nas przyszedł i nas sprawdził. Wróciliśmy do źródła: znaczenia słów GET IN – wejdź, przekonaj się!


Użycie strzałki z logo, jako drogowskazu czy billboardu, wskazującego drogę do najbliższego oddziału banku jest bardzo dobrym ale też dość oczywistym pomysłem. Ogólnie znaków wykorzystujących strzałki jest całe mnóstwo, z pamięci mogę przytoczyć na przykład firmę Burton, Amazon, Subway, Skoda czy chwalony przeze mnie na każdym kroku FedEx.

Z drugiej strony billboard zaprezentowany jako próbka wykorzystania logo nie został chyba do końca przemyślany. Spece od marketingu zaoferowali widzom reklamę zawierającą tekst brzmiący w wolnym tłumaczeniu: “Szukasz najlepszej lokaty? Otrzymaj ją w banku”. Zdecydowanie bardziej wygląda to na akcję społeczną przeciwko parabankom, takim jak Amber Gold, niż kampanię reklamową jednego konkretnego banku. Łącząc to z nowym, nic nie mówiącym odbiorcom logo, otrzymujemy kompletnie przeciwny do zamierzonego efekt. Ciekawe czy jest to jedynie wizualizacja, czy rzeczywiście takie bilboardy pojawią się w polskich miastach?
Podsumowując moim zdaniem nowe logo Get In Banku jest słabe. Jedyne co je jako-tako ratuje to użycie w niektórych kontekstach. Z drugiej jednak strony promocja nowego, dynamicznego wizerunku banku pod kryptonimem Getin Up, używając poziomej strzałki, która raczej kojarzy się ze stagnacją niż wzrostem i rozwojem jest swego rodzaju strzałem w kolano. A co Wy o tym myślicie? Macie podobne zdanie jak ja, czy według Was trochę zapędziłem się z krytyką logo Get In Banku?5 komentarzy

 1. Ja R wrote:

  Logo jako odrębny element słabo wygląda, początkowo myślałem że to śmieszna graficzka mówiąca o czymś lepszym… myliłem się. Lecz jako takie wykorzystanie “w terenie” logo w miarę go broni, przynajmniej wizualnie.
  Ogólnie rzecz ujmując, zgadzam się z twoją opinią.

 2. A mnie się podoba. Może faktycznie logo kojarzy się nieco z PSL, jednak gdy patrzę na bilbordy, plakaty, koperty czy jakiekolwiek inne elementy, gdzie pojawia się to logo to muszę przyznać, że naprawdę robi wrażenie.
  Zmianę logo oceniam na plus.

 3. Andrzej wrote:

  Zupełnie mi się nie podoba. Mam bardzo silne wrażenie że to logo zostało zaprojektowane pod dyktando zarządu / działu marketoidu a nie projektanta, który wie co robi.

 4. […] się jednak skończył i zaowocowało to sporym ruchem w branży. Przedwczoraj pisałem dla Was o nowym logo Get In Banku, a dzisiaj przyjrzę się dokładniej odświeżonemu wizerunkowi firmy Nivea. Autorem rebrandingu […]

 5. Imię * wrote:

  Widzę, że pomimo krytyki ktoś napisał nie GetinBank a Get In Bank. Rebranding chyba się udał 🙂

Odpowiedz