Nowe logo Poczty Polskiej

Prawie trzy lata temu opisywałem Wam nowe logo Poczty Polskiej, które ostatecznie nie weszło do użycia. Jak się okazało Poczta nie zarzuciła swoich planów i właśnie zaprezentowała nowe logo oraz nowy model sieci placówek.

Podobnie jak zaprezentowana dwa lata temu koncepcja, nowe logo Poczty Polskiej wraca do tradycyjnych kolorów czerwieni i złota. Podobnie jak poprzednio nie wiem czy jest sens zmieniać logo w sytuacji w jakiej jest Poczta Polska, z drugiej strony jeżeli chce się to zrobić to właśnie teraz, gdy przygotowywane są tak duże zmiany w placówkach firmy. Nowe logo to ładny i prosty krój pisma oraz nowa trąbka, która w zamiarze miała być nowoczesna. Ogólnie logo jest dość kiepskie, jednak opisywałem już tutaj gorsze znaki. Sami przedstawiciele poczty mówią o nim tak:

W otwartej właśnie placówce pojawia się także nowe logo Poczty Polskiej. Nowa identyfikacja wizualna, poprzez biało – czerwono – żółtą kolorystykę to połączenie wyraźnej zmiany i kilkusetletniej tradycji. Czerwony kolor oraz złota lub żółta trąbka towarzyszyły Poczcie od początków jej istnienia. Nowa kolorystyka ma również dziś podkreślać narodowy charakter operatora. Sam znak graficzny to nowoczesna i rozwojowa adaptacja pocztowej trąbki. Wybór nowej wizualizacji poprzedzony był licznymi badaniami marketingowymi.

Poprzednie logo Poczty

Poza nowym logo Poczta Polska zaprezentowała pierwszą  modelową placówkę w Warszawie. Nowa placówka ma wydzielone strefy: pocztową (listy, paczki, wpłaty i wypłaty), bankowo-ubezpieczeniową (konta, lokaty, polisy), handlową (np. kartki pocztowe czy prasa) i samoobsługową. Widać, że Poczta stara się dogonić rynek i potrzeby klientów, jednak nie wiem czy nie jest to kilka lat za późno.

Od dnia jutrzejszego ruszyć ma nowa strona internetowa firmy. To bardzo dobrze ponieważ obecna wyglądem i funkcjonalnością przypomina witryny sprzed dekady.

Podsumowując nowe logo jest słabe, jednak cieszy, że jest ono częścią jakiejś większej zmiany. Roczny koszt rebrandingu 2-6 milionów złotych, wydaje się niewielki przy rocznym koszcie remontów placówek, na które firma wydaje 50 milionów złotych. A jak Wam się podoba nowe logo?5 komentarzy

  1. tchu wrote:

    Też myślałem, że poprzednia identyfikacja nie została nigdy wprowadzona. Aż do ostatniej niedzieli, kiedy na spacerze zobaczyłem to: http://i48.tinypic.com/353cow0.jpg Lokalizacja: Kraków

  2. SpeX wrote:

    Jeśli dobrze rozpoznaję zdjęcie, to jest to nad Bagrami, a tam jest ajent. Więc może nowe logo dostali ajenci?

  3. ITI wrote:

    Nowa strona poczty jest już dostępna. Tutaj zmiana przynajmniej na lepsze.

Odpowiedz