Nowe logo poznańskiego lotniska

Ostatnio w modzie są zmiany logo lotnisk, przy okazji modernizacji przed turniejem Euro 2012. Po Lwowie i Łodzi, przyszła pora na Poznań i nowe logo lotniska Ławica. Nowa identyfikacja, stworzona przez Michała Cierkosza z agencji Diagram Branding Design, ma wejść do użytku jeszcze przez turniejem- wraz z oddaniem do użytku terminala pasażerskiego.

Poprzednie logo lotniska funkcjonowało od 1997 roku i było już dość archaiczne. Niebiesko-żółta pieczęć z symbolicznym wizerunkiem samolotu Concorde, który wiele osób uważało za samolot z papieru, nie przystawała do nowoczesnego lotniska, za jaki po przebudowie chce być uznawana poznańska Ławica.

Podobnie jak w przypadku Łodzi, nowe logo w Poznaniu, jest odniesieniem do logo miasta. Widać je głównie w kolorystyce błękitno niebieskiej, ponieważ twórcy zdecydowali się na użycie innego kroju pisma. Nowe logo to synteza poznańskiej “gwiazdki” z systemu identyfikacji wizualnej Poznania, grotu strzałki, piktogramu samolotu i – co najważniejsze – dużej litery Ł (jest to jedyny element odnoszący się do pełnej nazwy portu). Większość z nich jest moim zdaniem sporo naciągana.

W sygnecie widzimy ładne, różnokolorowe paski o zróżnicowanej grubości. Do kolorystyki bym się nie przywiązywał za bardzo, ponieważ jak widać na powyższym zdjęciu, logo poznańskiego lotniska podąża za trendem, rozpoczętym przez logo Melbourne, pozwalającym na wpisywanie w sygnet dowolnych treści.

Podsumowując nowe logo lotniska Poznań-Ławica jest dużo lepsze niż poprzednie. Nie jest ono jednak rewolucyjne, a wykorzystanie po raz kolejny oklepanego motywu nie przynosi chwały autorowi. Tradycyjnie zapraszam do dyskusji na temat znaku.5 komentarzy

 1. Antoni wrote:

  Na pewno nowe logo jest lepsze od starego. Mnie zastanawia jednak, czemu nikomu nie przeszkadza, że ta strzałka leci w dół, zamiast w górę. Wiem, że to ma nawiązywać do nazwy lotniska, ale nie nawiązuje. Nazwa lotniska to Poznań Airport. Kropka. Tak wynika z logo. W takim razie strzałka powinna lecieć w górę, zamiast spadać.

 2. darkcore wrote:

  to samo pomyślałem, jak je pierwszy raz zobaczyłem. ciekawe czy inni mają takie skojarzenia 😉 strzałka w górę pewnie kojarzyłaby się lepiej.

 3. Brzeziu wrote:

  fajne to nowe logo, miłe kolory:] na plus.

 4. […] pomysłów jest także wpisywanie grafik w logo. Narzekałem już na to przy okazji opisu logo poznańskiego lotniska, a kolejny znak, z wykorzystaniem tego samego patentu, powinien budzić naszą ostrą […]

 5. niestety beznadziejne! o niczym , chyba o samolotach lecacych w dół, oby nie! i jezeli autor sie łudzi ze zrobil fajne to niestety jest w błedzie – ze niby “Ł”, ze oklepany gryps pokazywania otoczenia w “Ł” niestety urzednicy nie powinni wybierac , a jesli juz to z chyba z pomoca…, chociaz to tez nie jest sposob po tym jak prof. Chyliński doradził w MNW… 🙁 tak proste ze boli….

Odpowiedz