Nowe logo Skody zaprezentowane

Tak jak zapowiadałem w poprzednich wpisach (Skoda zmienia logo i Rebranding Skody- nowe informacje), podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie, Skoda zaprezentowała nowe logo oraz identyfikację wizualną. Nie sprawdziły się koncepcje prezentowane w poprzednich wpisach. Nowe logo wygląda inaczej, zmiany jednak nie są rewolucyjne.


Nowe logo czeskiego koncernu

Nowe logo jest częścią, zaprezentowanej pod hasłem “The New Power of Skoda”, nowej identyfikacji czeskiej firmy. Jak podkreśla Winfried Vahland, Prezes Zarządu Škoda Auto, nowy wygląd jednoznacznie wyraża nową siłę marki: „Škoda wyrusza w kierunku nowych horyzontów, rozważnie i krok po kroku będzie realizować swój cel”.
Logo Skody straciło czarną obwódkę z nazwą firmy, w jej miejsce pojawił się chromowany okrąg. “Skrzydlata strzała”, symbol firmy, jest teraz jaśniejsza i bardziej wypukła.


Nowa typografia zaprezentowana przez Skodę

Nowy font, zaprezentowany przez czeski koncern, wygląda bardzo ładnie. Jest prosty i czytelny, a także sprawia wrażenie nowoczesności. Mam nadzieję, że wkrótce zaprezentowane będzie więcej szczegółów dotyczących jego użycia, ponieważ w tym momencie widzimy tylko, jak wygląda on w napisie Skoda, oraz w filmie prezentującym nowy wygląd salonów.


Zdjęcia prototypu, zaprezentowanego na Salonie w Genewie

Podczas Salonu w Genewie Skoda zaprezentowała model VisionD. Logo użyte zarówno na masce jak i kierownicy prototypu jest srebrne, możemy więc przypuszczać, że w zależności od modelu wykorzystywana będzie ta wersja lub zielona. Istnieje także możliwość, że wersja zielona będzie symbolem marku, a srebrna trafi na czeskie samochody.

Nowe logo zdobi już budynek głównej fabryki Skody w Mladá Boleslav, jak również fabryki w miejscowościach Vrchlabí i Kvasiniy. Stopniowo będzie ono wprowadzane także do wszystkich salonów firmy. Docelowo nowa identyfikacja wykorzystywana będzie we wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych środkach komunikacji.

Ja mam mieszane uczucia, co do nowego logo Skody, z jednej strony bardzo podoba mi się logo widniejące na samochodach, z drugiej zielone logo mi się nie podoba. Żałuję, że firma nie zdecydowała się na radykalny krok i nie pozbyła się koloru zielonego, zwłaszcza, że nie jest to kolor historyczny (poprzednie logo, z zieloną strzałą, zostało zaprezentowane w 1999 roku).

A jak Wam się podoba nowa identyfikacja firmy? Waszym zdaniem jest lepsze czy gorsze od poprzedniego? A może podobał Wam się bardziej któraś z prezentowanych wcześniej koncepcji? Zapraszam do dyskusji.10 komentarzy

 1. piotr wrote:

  Maksymalne logo mnie się podoba, wreszcie coś świeżego i nie jest tak skomplikowane jak poprzednie. Co chcecie od zielonego koloru. Dla mnie jest to kolor, który od razu kojarzy się mi się ze Skodą. Nie żaden czerwony czy też niebieski. Niebieski to niech sobie ma VW.

  • Grochu wrote:

   Nie wiem, jakoś nie przekonuje mnie ten nowy zielony. Zdecydowanie bardziej odpowiada mi ta srebrna wersja…

 2. jahoo wrote:

  W zupełności się z Tobą zgadzam – zielone logo wygląda bardzo słabo, srebrne z drugiej strony fajnie się prezentuję.

  Jak dla mnie wygląda,to tak, że grafik przygotował logo w srebrnej wersji a na dzień przed prezentacją loga prezes wyskoczył z tekstem: “Ale zielony to nasz firmowy kolor, nie da się go gdzieś dodać?”

 3. […] marcu br. pisałem o zmianie logo czeskiego producenta samochodów. Trochę ponarzekałem sobie na ten znak gdyż sprawiał on wrażenie dość niedopracowanego. […]

 4. […] marki to kolejny lifting marki z koncernu Volkswagen. W zeszłym roku zmianie poddane zostało logo Skody, a niedawno zmodyfikowano logo Volkswagena (opis wkrótce). Więcej o zmianie możecie przeczytać […]

 5. […] zauważyć, że podobnie jak w przypadku Skody, należącej do koncernu Volkswagena, logo wykorzystywane na samochodach pozbawione będzie […]

 6. […] nowe logo Saaba jest dość słabe, ale przypuszczam, że podobnie jak w przypadku Skody, będzie się on lepiej prezentował na samochodach. Sam, jako fan Saabów, nie jestem zadowolony z […]

Odpowiedz