Top10: Patriotyczne gadżety

Ten wpis jest nieaktualny. Zobacz uaktualniony wpis tutaj.

Od lat wielu lat symbolem gadżetu lub pamiątki z Polski są ciupagi, sztuczne bursztyny i sól z Wieliczki. W ostatnich latach dołączyły do nich okropne pluszowe foczki i inne tego typu straszydła. Spędziłem mnóstwo czasu szukając czegoś, co mogłoby zmienić istniejące trendy i tak trafiłem na następujące produkty:

Folkowy dywan

Bardzo ciekawy projekt dywanu, którego wzór zainspirowany został tradycyjnymi wzorami tkackimi Podlasia – regionu gdzie od wieków przenikają się wpływy wzorów białoruskich, ukraińskich oraz nadbałtyckich. Ciekawy pomysł na prezent zarówno dla obcokrajowca jak i przyjaciół/kontrahentów z Polski. Firma proponuje także wykonanie dywanu według projektu klienta.

sklep: Sztuka Beskidzka, projekt: Anna Kotowicz i Artur Puszkarewicz, cena: brak danych

Japolki

Japolki to projekt, który otrzymał nagrodę w konkursie na Pamiątkę z Polski, zorganizowanym z okazji jubileuszu 60-lecia Fundacji CEPELIA. Projekt świetnie łączy klasyczny krój japonek z tradycyjnym polskim wzornictwem. Gdyby trafiły one do sprzedaży z pewnością nie musielibyśmy wstydzić się tego, co z polski przywożą obcokrajowcy.

projekt: W. Libiszowska i E.Noceń, Pracownia Blok Techniczny, Projekt konkursowy

Torba na laptopa

Kolejny projekt przygotowany na konkurs Cepelii, tym razem torba na laptopa, która zajęła 3 miejsce w kategorii inspiracja. Nowoczesny design połączony z tradycyjnymi wycinankami to zdecydowanie jest to, czym możemy się chwalić.

projekt: Joanna Sulich, Maria Odolczyk, Karolina Tarasiewicz, Jessica Czetwertyńska-Guibourgďż˝, Katarzyna Jagiełło, Karolina Czapska, Praca konkursowa

Karabińczyk

Projekt, o którym było głośno kilka miesięcy temu, zwycięzca konkursu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Fundację Bęc Zmiana, na opracowanie projektu koncepcyjnego gadżetu promującego polską kulturę. Karabińczyk, zbliżony konturami do Polski, ma wiele funkcji i wariantów kolorystycznych. Mi osobiście najbardziej podoba się klasyczna, biało-czerwona wersja. Projekt miał wejść do produkcji, jednak na razie o niczym takim nie wiem.różne wersje kolorystyczne gadżetu

sposoby wykorzystania karabińczyka

projekt: Jan Jaworski, Magda Kryńska, Grzegorz Sławiński, cena/sklep: projekt konkursowy

Smok

Projekt uhonorowany 3 miejscem w konkursie “Kulturalny gadżet dla dzieci i młodzieży”, organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Gadżet jednocześnie świetnie zaprojektowany i użyteczny. Smok może służyć także jako brelok do kluczy. Zgodnie z regulaminem konkursu wkrótce ma trafić do produkcji, o czym niezwłocznie poinformuję na blogu.

projekt: Wojciech Gierlotka, Artur Garbula, sklep/cena: Praca konkursowa- wkrótce w produkcji

Kubki na mleko

Old school’owe kubki, nawiązujące wyglądem tym z czasów PRL, wracają do łask za sprawą ekipy Pantuniestał. Polecam bardzo serdecznie wszystkie produkty zwariowanej łódzkiej grupy.

sklep: Pan tu nie stał, projekt: fajne chłopaki / Mikołaj Długosz, cena: 30zł (Pozostał tylko wzór Łódź)

Ołówek MPW

Bardzo ładny, prosty i użyteczny gadżet pozwalający na pamięć o wspaniałej historii naszego kraju. Jedna z najładniejszych rzeczy w muzealnym sklepiku. Zainteresowanym polecam jednak obejrzenie wszystkich produktów.

sklep: Muzeum Powstania Warszawskiego cena: 3zł

Spinki do mankietów

Spinki to kolejny, po karabińczyku, gadżet z konkursu IAM i fundacji Bęc zmiana. „ĄĆĘŁŃÓŚŹŻ” to projekt prostokątnych spinek do mankietów (w drugiej wersji – znaczków przypinanych do ubrań), z polskimi znakami diakrytycznymi. Prosty, ale świetny.

Czapka tirówka PKP

Kolejny produkt prosto z Łodzi. Po raz kolejny miasto to udowadnia, że ma nie tylko świetnych raperów, ale i bardzo pomysłowych i kreatywnych designerów. Czapka została wyprodukowana w trzech wersjach: WARS, PKP i PKP Warszawa Szczęśliwice, przypominających klasyczne zasłony z polskich pociągów. Aktualnie nakład został wyczerpany, ale mam nadzieję, że wkrótce zostanie wznowiona ich sprzedaż, bo sam bym się na taką skusił.

sklep: Pan tu nie stał, projekt: hakobo.pl, cena: Wzór aktualnie niedostępny

Jeżeli jesteś uważnym czytelnikiem to zauważyłeś na pewno, że wbrew tytułowi przedstawionych prac jest tylko dziewięć, tą lukę pozostawiam na przyszłość z nadzieją, że przedstawione tu projekty zostaną zrealizowane i wraz z tymi istniejącymi gadżetami wpłyną na jakość produktów patriotycznych i promujących Polskę, a w przyszłości pojawią się produkty dzięki, którym będę mógł zrealizować pełen TOP10. A Wy jak oceniacie kondycję polskiego designu i przedstawione tu przedmioty?4 komentarze

 1. Misio Pysio wrote:

  Przepiękne są te wszystkie patriotyczne rzecz i jakże praktyczne! Oby więcej przedmiotów takiego typu ;))

  Ciekawy artykuł! Czekam na kolejny! ;D

 2. adam wrote:

  Zajebisty wpis:) No kurcze, taką czapeczkę tirówkę PKP to bym chciał od zaraz:) I ołówek. Super pomysł na zestawienie:)

  Pozdrawiam!

  • Grochu wrote:

   Dzięki! Staram się pisać o tym, czego nie przeczytacie nigdzie indziej;) A czapeczkę też bym bardzo chętnie kupił 🙂

   Pozdrawiam:)

Odpowiedz