Test gier piłkarskich na Iphone

Od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem Iphone’a 3gs i postanowiłem utworzyć na stronie specjalną kategorię gdzie będę pisał właśnie o tym sprzęcie. Zaczynam nietypowo, bo nie pierwszymi wrażeniami, a od razu z grubej rury testem najlepszych gier piłkarskich na to urządzenie. Do walki o zwycięstwo staną Fifa 10 ze stajni EA Sports, Real Football 2010 Gameloftu i X2Football firmy X2Games. Kto zwyciężył? Przekonacie się czytając dalszą część tekstu.

Tryby Gry

Najwięcej trybów gry możemy znaleźć w dziele EA Sports. Oprócz tradycyjnego meczu towarzyskiego, który możemy rozegrać całą drużyną bądź jednym zawodnikiem, mamy tu możliwość gry w trybie menadżera, w którym oprócz gry odpowiadamy za transfery i trening zespołu, trybie turnieju (do rozegrania m.in. Liga Mistrzów i puchary krajowe), znanym z komputerowej wersji trybie “Be a Pro” oraz trybie treningu i rzutów karnych. Równie wiele trybów gry znajdziemy w największym rywalu Fify czyli Real Football. Do rozegrania mamy tutaj tryb Legend (podobny do znanego z Fify trybu “Be a Pro”), tryb Season Club Master, tryb ligi, ligi Real Football, tryb pucharu, treningu oraz rzutów karnych. Trzeci z graczy na rynku X2Football pod względem trybów gry nie dorasta do pięt rywalom. Gra X2Games oferuje graczom tylko rozegranie meczu towarzyskiego, konkursu rzutów karnych, trening oraz pucharu i ligi każdego z kontynentów. Dziwi brak możliwości rozegrania mistrzostw świata.


Sytuacja podbramkowa z gry X2Football

Grafika

Grafika we wszystkich przedstawianych grach jest podobna i przypomina pierwsze odsłony serii Fifa na PC. Fifa 10 oferuje użytkownikowi obserwowanie meczu z aż 6 różnych kątów kamery. Pozwala to dostosować rozgrywkę do własnych przyzwyczajeń. Powtórki najlepszych sytuacji zaprezentowane są graczowi w technice slow motion. W Real Football 2010 gracz może ustawiać kamerę w trzech odległościach standardowej, blisko boiska i daleko. Wystarcza to w zupełności do komfortowego oglądania rozgrywki. Ciekawą funkcją jest możliwość wysyłania najlepszych powtórek na portal youtube. W dziedzinie grafiki X2Football nie odstaje od rywali. Gra oferuje nam ładną, trójwymiarową grafikę i możliwość oglądania spotkań z czterech kamer. Powtórki bramek możemy dowolnie obracać i przybliżać, a także oglądać w zwolnionym tempie.


Screen z gry Real Football

Walka o górną piłkę w Fifie

Grywalność

Wszystkie prezentowane gry wciągnęły mnie na tyle, że po zakończeniu testu zostaną u mnie na Iphonie. Do Fify miałem dwa podejścia, pierwsza zakończyła się po dwóch meczach z wielkim niesmakiem. Jednak po kilku dniach zdecydowałem się na wrócenie do tego testu i do Fify, zacząłem karierę w polskiej lidze i się wciągnąłem. Okazało się, że po przyzwyczajeniu się do sterowania i systemu gry można przy Fifie spędzić długie godziny. Podobnie jest z Real Football, którego bardzo dynamiczna akcja i żywsze kolory idealnie sprawdzają się na długie zimowe wieczory. Fizyka w obu grach jest bardzo dobra, piłkarze poruszają się dość naturalnie po boisku, a bramkarze tak jak w prawdziwej piłce potrafią rozgrywać bardzo dobre spotkania bądź wpuszczać straszne szmaty. X2Football nie odstaje od rywalek jeśli chodzi o grywalność, a wręcz przeciwnie, ja sam spędziłem długie godziny strzelając i broniąc rzuty karne. Ten tryb to zdecydowanie największa zaleta gry, dla mnie sprawiająca, że można ją postawić w jednym rzędzie z liderkami gatunku Fifą i Real Football.


Screen z konkursu rzutów karnych w X2Football

Drużyny/ligi

Najnowszy Real Football oferuje nam 8 lig, w których zagramy 245 zespołami. Każdy z zawodników będzie miał także prawdziwe nazwisko, dzięki licencji FIFPro. Niestety nie jest tak różowo jeżeli chodzi o zespoły, żaden z klubów nie ma oryginalnej nazwy ani loga. Oryginalne nazwy zastępują miasta, a w przypadku wielu klubów z jednego miasta zawsze dodane jest coś, po czym możemy rozpoznać drużynę. Takich problemów nie ma w Fifie 10, w której możemy zagrać 570 licencjonowanymi zespołami z 30 lig, co daje prawie trzynaście tysięcy zawodników. Przyjemnym urozmaiceniem jest to, że możemy poprowadzić swoją ulubioną drużynę z polskiej ekstraklasy do sukcesów na krajowym podwórku, jak i na arenie międzynarodowej. Niestety ponad dwa razy większa liczba drużyn niż w RF skutkuje kiepskim ich odwzorowaniem. Nieaktualne są składy i herby zespołów (np. Legia ma herb na 90lecie zespołu, które miało miejsce w 2006 roku, a pod herbem Polonii W. gra zespół Grodzisk Wlkp.). Wiele do życzenia pozostawiają także stroje drużyn, z mniej popularnych lig świata (Wystarczy podać przykład Legii, która w grze ma koszulki w biało-czarne pasy i Wisły grającej w biało-zielonych/niebieskich? strojach). W tej dziedzinie X2Football nie może konkurować z potentatami, ponieważ oferuje ona tylko rozgrywki drużyn narodowych. Przy okazji skład Polskiej reprezentacji zaskoczył by z pewnością niejednego kibica jak i samego selekcjonera Smudę.


Legia i Polonia w Fifie 10

Nietypowy kolor koszulek Legii i Wisły w Fifa 10

Cena

Zarówno Gameloft jak i EAgames nie zdecydowały się na wojnę cenową i ich flagowe produkty kosztują dokładnie tyle samo- 3,99$. Warto jednak na bierząco sprawdzać oferty obu gier, ponieważ często zdarzają się promocje, w których możemy zakupić je dużo taniej. Twórcy X2Football wycenili swoją grę na 0,79$ co chyba jest adekwatne do jej jakości i powinno pozwolić na zdobycie nabywców.


Ekran wyboru zespołów w Real Football

Podsumowanie

Podsumowując trudno mi zdecydować się pomiędzy Fifą a Real Football, obie gry mają swoje wady i zalety. Mimo mniejszej ilości trybów gry oraz drużyn X2Football także jest warte zakupu, głównie dzięki intuicyjnemu sterowaniu i świetnemu trybowi rzutów karnych, który wypróbować możemy w wersji Lite. O wyborze zwycięzcy zadecydowała jedna rzecz- usługa Gameloft LIVE!, dzięki której w Real Football możemy rywalizować w turniejach z graczami z całego świata.


Logowanie do trybu Gameloft Live

Zwycięzca: Real Football 20104 komentarze

 1. Misio Pysio wrote:

  się rozpisałeś ;)) ciśnij dalej! i niech **uj mocy będzie z Tobą! ;))

  [każdy wtajemniczony wie o co kaman ;)]

  • ble wrote:

   pati, ktoś ma na ciebie zły wpływ-chyba, że użyczasz konta w zamian za dostęp do n-k i inne wiadome postaci używają ciemnej strony mocy.

   • Misio Pysio wrote:

    aj, nikt nie ma na mnie złego wpływu 😉 z resztą ja jestem z tych dobrych, a nie z tych złych i Ci tajemniczy ONI, a właściwie ONE też ;)) w końcu PR
    i NWM ;D pamiętaj o tym! jeśli będziesz miał kłopoty – wzywaj – pomożemy zwalczyć zło ;D

    a tak w ogóle, to zj**ałam ;/ bo przecież to nie **uj, tylko fjut, a Ty nic nie mówisz ;P aj 😉

 2. ble wrote:

  screeny dają świadectwo o rozeznaniu twórców gier w realiach (ciekawe jak sytuacja z amicą poznań?)

  nie zauważyłem ani słowa o dźwięku i ewentualnie komentatorach naszych poczynań boiskowych. jak wygląda ta strona gier?

Odpowiedz