Stocznia, #panwswetrze i 385 minut- relacja z Blog Forum Gdańsk

Jak już pisałem tutaj, ten weekend spędziłem na konferencji Blog Forum w Gdansku, właściwie więcej czasu spędziłem w pociągu, ale o tym za chwilę…

Na BFG wyruszyłem już w piątek wieczorem ponieważ do pokonania miałem ponad 500km, co PKP zajmuje ponad 10 godzin. Teoretycznie… W praktyce było dużo gorzej co skończyło się prawie legendarnymi 385 minutami spóźnienia. Straciłem przez to pół pierwszego dnia konferencji, w tym m.in. wystąpienie Sami’ego Ben Gharbii, Piotra Waglowskiego czy Kominka. (Mam nadzieję, że niedługo na stronie Blog Forum pojawią się nagrania z wystąpień i paneli i będę mógł te zaległości nadrobić). Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Już w Poznaniu spotkałem w pociągu Marka Matysiaka, z którym spędziłem później wiele czasu i któremu bardzo dziękuję za dużo inspiracji.

W związku ze spóźnieniem mój pierwszy dzień na BFG 2010 zaczął się, nie licząc rejestracji i odebrania gadżetów (więcej o gadżetach pisze Mateusz Szymczak), zaczął się od wystąpienia dr. Jana Zająca i jego “blogów autystycznych”. Po ciekawym wystąpieniu o blogach okiem badań przyszedł czas na dr Martę Olcoń-Kubicką, mówiącą o kulturowych wymiarach blogowania, która została dość mocno skrytykowana zarówno podczas dyskusji jak i na blipowym tagu.


Dr Marta Olcoń-Kubicka prowadząca jedno z najbardziej skrytykowanych wystąpień

Po tej części konferencji można było skorzystać, z jednej z dwóch wycieczek zaproponowanych przez organizatora. Ja wybrałem Bursztynowy Gdańsk i byłem bardzo zadowolony. Po konsultacjach z innymi blogerami mogę stwierdzić, że druga propozycja- Droga do wolności- także została bardzo dobrze przyjęta. Ostatnim sobotnim elementem była wieczorna integracja blogerów, która była świetnym miejscem do nawiązania nowych kontaktów oraz wymiany pomysłów.

Drugi dzień rozpoczął się od wypowiedzi socjologa Briana Solisa, zdecydowanie najlepszej i najciekawszej na całym Blog Forum. Po długim nawiązywaniu kontaktów w dniu poprzednim i nieudanych, podejmowanych przez Marka, próbach obudzenia mnie, musiałem sprawdzić jakość relacji na żywo. Na szczęście zarówno stream jak i jego tłumaczenie było bardzo dobre. Po wystąpieniu Briana zaczęły się dwa panele, z których ja wybrałem panel prowadzone przez Macieja Budzicha na temat kierunku rozwoju blogosfery. Kolejnym interesującym mnie panelem był ten o blogach firmowych, który niestety zakłócił #panwswetrze– najbardziej kontrowersyjna osoba na Blog Forum i jedyna, która dorobiła się własnego taga na blipie. Ja, w przeciwieństwie do wielu kolegów, nie oceniałbym go jednak tak negatywnie i uznał za swego rodzaju koloryt konferencji.

Drugi i ostatni dzień konferencji skończył się pierwszym publicznym pokazem fragmentów powstającego filmu “Blogersi” i dyskusją na jego temat.

Konferencja została bardzo dobrze przygotowana od strony logistycznej. Zarówno hotel, w którym zakwaterowani byli uczestnicy, jak i Instytut Sztuki Wyspa zlokalizowane były bardzo blisko siebie. Dodatkowym ułatwieniem były specjalne autobusy, które przewoziły uczestników między tymi miejscami. W żaden sposób nie można narzekać także na przepływ informacji. Uczestnicy BFG byli na bieżąco informowani, o tym co dzieje się na konferencji, zarówno przez kanały takie jak Facebook czy Blip, jak i przez bardzo miłych i kompetentnych wolontariuszy. Jeśli dodać do tego 4-gwiazdkowy hotel i pełen catering przez dwa dni, można zobaczyć ile pracy i funduszy włożył Gdańsk w to wydarzenie. Jedynym zgrzytem, który zauważyłem od strony logistycznej było to, że dyspozytor, polecanej przez organizatorów, korporacji taksówkarskiej nie miał pojęcia gdzie zlokalizowany jest ISW. Nie zmienia to w jaki sposób oceny organizacji konferencji, która jest celująca. Warto pochwalić za to miasto Gdańsk i City Bell Consulting.

Forumowy autobus Mateusz Szymczak, Adrian Kubisztal i ja 🙂

Podsumowując Blog Forum Gdańsk 2010 był bardzo ciekawym eventem i mam nadzieję, że za rok będzie kontynuowany. Dzięki serdeczne wszystkim prelegentom i wszystkim, z którymi miałem okazję porozmawiać. Do zobaczenia za rok!

ps. Lexus, Lexus, Lexus! – W ramach zasady, że 3x lexus musi być;)
ps2 Listę blogów uczestników konferencji możecie znaleźć u Mateusza Szymczaka. Polecam!
ps3 Chciałbym bardzo serdecznie pozdrowić Marka Matysiaka, Adriana Kubisztala, Mateusza Szymczaka, Radka Karbowskiego i Łukasza Matusika🙂 /kolejność mocno przypadkowa/9 komentarzy

 1. Dzięki! Ja wolałem nie pozdrawiać, żeby przypadkiem kogoś nie pominąć. 😉

  Do zobaczenia za rok?

 2. matipl wrote:

  Tylko czemu pozdrawiasz Mateusza Szymczaka 2x 😉

 3. […] Stocznia, #panwswetrze i 385 minut- relacja z Blog Forum Gdańsk – grochu.eu […]

 4. Adrian wrote:

  Miło tak wspomnieć sobie ;).

 5. […] Stocznia, #panwswetrze i 385 minut- relacja z Blog Forum Gdańsk – grochu.eu […]

 6. […] Dzięki blogowi mogłem gościć na wielu branżowych eventach, między innymi na pierwszej edycji Blog Forum Gdańsk. Poświęciłem temu blogowi bardzo wiele czasu i serca, dlatego bardzo się cieszę, że […]

Odpowiedz