Stroje reprezentacji Polski na Euro 2012

Kilkanaście miesięcy temu narzekałem na nowe stroje reprezentacji Polski. Wtedy nie podobał mi się kolor, a także umiejscowienie na rękawach flagi Monako. Nike szybko się z tego pomysłu wycofał i wprowadził całkiem poprawną nową kolekcję. Dziś przychodzi mi opisywać stroje, specjalnie przygotowywane na Euro 2012.


źródło: nike.com

Już pierwsze opinie moich znajomych, czy przypadkowych osób z portali internetowych, są bardzo negatywne. Najwięcej kontrowersji budzi “pozbycie się” z koszulek godła narodowego i zastąpienie go logo przygotowanym dla Polskiego Związku Piłki Nożnej. Sam związek tłumaczy ten zabieg następująco:

Nie zmieniła się kolorystyka stroju, który zaprojektowany został tak, aby designe odzwierciedlał barwy narodowe polskiej flagi. Na koszulce pojawił się nowy logotyp reprezentacji. Już na etapie projektu dołożono wszelkich starań, by logo zawierało elementy najważniejsze dla kibica, kojarzące się z polskością i narodową dumą. Podobnych zmian w strojach reprezentacji dokonała większość federacji, m.in. Francji, Włoch, Niemiec czy Holandii.

W dalszej części tekstu PZPN powołuje się na badania, w których większość respondentów poparła zmianę identyfikacji związku. Takiego “mydlenia oczu” nie widziałem bardzo dawno. Nie trzeba być obeznanym w fachowym słownictwie, by odróżnić ocenę zmiany logo, z oceną zastąpienia godła nowym znakiem. Mi ta zmiana także się nie podoba. Przyzwyczaiłem się do tego, że biało-czerwoni grają z orzełkiem na piersi i ciężko będzie mi przyjąć inną opcję. Swoją drogą meczy reprezentacji Polski już od dawna nie oglądam, więc pierwsze zetkniecie z nowym tworem nastąpi prawdopodobnie dopiero na Euro 2012.

Abstrahując od kwestii orła nowe koszulki są po prostu bardzo brzydkie. Zarówno wersja domowa jak i wyjazdowa inspirowane są biało czerwoną flagą. Przedstawiono to za pomocą czerwonego /białego w wersji wyjazdowej/ pasa, ulokowanego pod piersiami zawodników /w wersji czerwonej na wysokości piersi/. Gdybym miał się czepiać mógłbym powiedzieć, że tworzy to raczej flagę Białorusi, używaną w latach 1991-95 oraz dziś przez opozycyjne wobec Łukaszenki partie. Co ciekawe stroje zaprezentowane dziś różnią się nieznacznie od tych, które widzimy na głównej stronie www i materiałach prasowych producenta. Nie wiemy więc jak ostatecznie stroje będą wyglądać. Ciekawie wygląda także logo i hasło akcji promującej reprezentację. Dwie zaciśnięte dłonie na czerwonym tle i hasło “w walce zjednoczeni” kojarzy mi się jednoznacznie z poprzednim systemem.

Nie znam się na strojach piłkarskich więc nie będę komentował jednak warto wspomnieć o jednej rzeczy. Do stworzenia nowych strojów reprezentacji Polski wykorzystano materiał poliestrowy, który powstał w całości w procesie recyklingu. Do jego wytworzenia wykorzystano plastikowe butelki – około trzynastu na komplet – osiem do wyprodukowania koszulki a pięć do spodenek. Jest to bardzo ciekawy i szlachetny pomysł, szkoda tylko, że nie wpłynie to pozytywnie na koszt strojów.

Podsumowując z najważniejszych imprez sportowych ostatnich kilkudziesięciu lat, rozgrywane w Polsce Euro 2012, Nike przygotował dla nas bardzo słabe koszulki. Szkoda, że w dążeniu do poziomu reprezentacji Francji czy Holandii zaczęliśmy od pozbycia się, na ich wzór, herbu z koszulek /które notabene te reprezentacje mają dużo lepsze/. Wątpliwe są także pomysły marketingowe związku jak założenie Klubu Kibica czy promowanie się hasłem rodem z PRL.

Piłkarze w nowych koszulkach wybiegną po raz pierwszy w piątek, a Was już dziś zapraszam do do ich komentowania. Jako, że Euro zbliża się wielkimi krokami już wkrótce możecie się spodziewać także zestawienia i rankingu najlepszych i najgorszych strojów drużyn na Euro 2012.5 komentarzy

 1. Maciej wrote:

  A gdzie GODŁO!!!

 2. Misio Pysio wrote:

  :|:|:|:|:|:| i z braku orzełka przegrywamy … 😐

 3. Filip? wrote:

  Wstyd. Brak orzełka… no bez jaj. Pozbawili nas znaku, który nas identyfikuje, nie znam od dziś żadnej reprezentacji Polski.

 4. Filip? wrote:

  No i orzełek Come Back. Mogłbys coś napisać o aferze Pana Buraka Laty. Ale coś gut nie aktywny;/

  • Grochu wrote:

   Czekam na opublikowanie zdjęć to na pewno je pokażę – tu albo na fejsiku. A o Grzesiu co to stał się ***** prawdopodobnie napiszę, ale nie tu:)

Odpowiedz