Banksy- najlepsze prace legendarnego artysty


Ten wpis jest nieaktualny. Zapraszam do zapoznania się z najlepszymi pracami Banksy’ego tutaj (stan na październik 2018).


Banksy to artysta wyjątkowy, mimo wielu prób zdemaskowania go, do teraz nie wiemy jak się nazywa, ani nawet jak wygląda. Na każdej fotografii, która rzekomo przedstawia artystę, znajduje się inna osoba. Robert Banks, Robin Gunningham, a może Robin Banksy urodził się w 1974 roku w Yate blisko Bristolu w Anglii, a większość jego prac powstało w Londynie. W ostatnich latach Banksy rozpoczął ekspansje na cały świat, a jego prace oglądać możemy m.in. w Nowym Jorku i Paryżu.

Poniżej przedstawię kilka, moim zdaniem najlepszych i najbardziej znanych prac artysty:


Praca Kissing Coopers przedstawiająca policjantów,którzy podobnie jak żołnierze, śa bardzo popularnym tematem prac artysty.


Kolejny policjant, tym razem namalowany na walcu.


Praca namalowana po palestyńskiej stronie muru, postawionego przez Izraelczyków. Praca ta, jak i większość innych, jest wyrazem antywojennych, antykapitalistycznych i pacyfistycznych przekonań autora.


Praca namalowana w Bristolu. Władze miasta nie wiedziały co z nią zrobić, więc zapytały mieszkańców, 98% internautów poparło Banksy’ego i pracy nie zniszczono.


W pracy Flower Cucker Banksy wkłada demonstrantowi w ręce kolorowe kwiaty. To kolejna praca o charakterze pacyfistycznym.


Banksy umieszcza swoje prace w wielu niewiarygodnych miejscach. Tutaj grafika na rozrywkowej łodzi “Tekla”.


Ten szablon jest protestem artysty przeciw nieludzkiemu traktowaniu więźniów w Guantanamo. To nie jedyny protest przeciw nieludzkim działaniom wobec więźniów. We wrześniu 2006 roku artysta przebrał dmuchaną lalkę w strój więźnia i umieścił ją w parku Disneyland w Anaheim w stanie Kalifornia.


Banksy zajmuje się także przemycaniem i umieszczaniem swoich prac w najsłynniejszych muzeach świata. W marcu 2005 roku zamieścił kilka zmienionych obrazów w Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum i American Museum of Natural History w Nowym Jorku oraz w Tate Britain. Tutaj obraz z Bristol Museum.

Obraz Moneta Liliowe jezioro w wersji angielskiego artysty.Szczur to ulubione zwierzę artysty i jedna z jego najpopularniejszych prac. W twórczości Banksy’ego możemy znaleźć bardzo wiele odniesień do tego zwierzęcia, a szablonów ze szczurem powstało kilkadziesiąt rodzajów.


Inny, obok szczura, bardzo popularny motyw prac Banksy’ego – pokojówka.


Banksy to nie tylko graffiti i malowanie szablonów, ale także artysta bawiący się formą i tym co znajdzie na ulicy.

To zestawienie to tylko bardzo mały wycinek tego co tworzy Banksy. Zainteresowanych jego twórczością polecam stronę autora, a tym którym zaprezentowanych prac jest za mało, proponuje poszukanie w internecie, gdzie możemy znaleźć tysiące prac artysty. Pamiętajcie także, aby dokładnie rozglądać się po swoim mieście, bo może właśnie na ścianie, którą mijacie codziennie zobaczycie sympatycznie uśmiechającego się szczura.


Ten wpis jest nieaktualny. Zapraszam do zapoznania się z najlepszymi pracami Banksy’ego tutaj (stan na październik 2018).
22 komentarze

 1. monik wrote:

  uwielbiam Gooo

 2. Misio Pysio wrote:

  interesujące 😉 zaciekawiła mnie postać tego artysty ;] z chęcią obejrzę jego inne pracę 🙂

 3. Aram zam zam wrote:

  Niezwykłe, nie banalne, nie zeszmacone komercją, prawdziwe, oddające przemyślenia artysty.

 4. Misio Pysio wrote:

  w ogóle odświeżyłeś moją pamięć pisząc o nim 🙂

 5. […] reklama Grochu przed chwilą Polecam nowy #artykuł na #blog.u – #Banksy najlepsze prace legendarnego artysty /#grafika #sztuka #graffiti grochu.eu/…ztuka/banksy-najlepsze-pr… […]

 6. xD wrote:

  Koozzak, wspólnie z kolegą odtwarzaliśmy jego dzieła w gimnazjum 😀

 7. Grochu wrote:


  Misio Pysio:

  oo pokażesz mi jak będę u Ciebie :*
  rzeczywiście piszę na niebiesko xD
  a jak to się stało?

  nie mam pojęcia 🙂 może to od jakiejś ilości postów? albo odpowiedzi są na niebiesko?

  pokażę:)

 8. cejot wrote:

  spoczko focie :)))))) wpadaj do mnie :*:*:*:*

 9. helołin wrote:

  fajne, ale wszyscy wiemy, że Ty potrafisz lepiej:D

 10. Grochu wrote:

  ooo brakuje kilku zdjęć, trzeba poprawić:P

 11. […] Banksy- najlepsze prace legendarnego artysty- 2 780 odsłon 2. Rebranding Pepsi dociera do Polski- 2 527 odsłon 3. Nowe logo Peugeota – 1 […]

Odpowiedz