Bobcats wracają do nazwy Hornets i prezentują nowe logo

Na początku bieżącego roku, przy okazji wpisu o zmianie nazwy New Orlean Hornets na Pelicans, przytaczałem słowa Michaela Jordana, właściciela Bobcats, który zapowiedział, że będzie chciał powrócić do historycznej nazwy swojego zespołu. Tak też się stało i wczoraj oficjalnie zaprezentowano nowe logo zespołu w aż 9 wersjach.

charlottepodst

Podstawowe logo składa się z nowego, agresywnego szerszenia, w klasycznych kolorach, oraz nazwy zespołu. Szerszeń jest bardzo ładny, stworzony w stylu, który bardzo lubię. Nie podoba mi się natomiast, krój pisma, który miał być równie dynamiczny jak szerszeń, a dla mnie jest zwyczajnie brzydki. Wiele osób jest sceptycznie nastawiona do nowego logo i oczekiwało powrotu starego symbolu drużyny – Hugo.

charlottehugo1charlottehugo2

Hugo rzeczywiście się pojawia, jednak nie jako główne logo, z powodu braku pozwolenia na tego typu zabieg przez NBA. Hugo wraca jako maskotka drużyny, w delikatnie zmienionej formie. Dla mnie to bardzo fajny pomysł, ponieważ lubię odniesienia do klasyki. Zastanawiam się jednak nad spójnością wizerunku gdyż z jednej strony mamy dynamicznego, agresywnego szerszenia w nowym logo, a z drugiej lekko grubawego i milutkiego Hugo w alternatywnym znaku. Ciekawostką jest fakt, że Hugo w logo ma na sobie buty marki Jordan, a konkretnie model XI.

charlottebok

Logo alternatywne to szerszeń w ataku, stylizowany na literę C jak Charlotte. Logo bardzo dobrze komponuje się z pozostałymi znakami. Idealnie sprawdzi się na przykład na boku spodenek czy na innej odzieży i gadżetach reklamowych.

charlotte maly
charlottebuzz
charlotteshil

Pozostałe znaki wyglądają stricte zadaniowo. Pierwsze logo to stylizowane litery C i H oraz nawiązanie do jednego z najsłynniejszych budynków w Charlotte – Hearst Tower. Drugie logo zapowiada użycie nazwy “Buzz City” w identyfikacji zespołu. Podobny zabieg, z powodzeniem stosuje się na przykład w Detroit. Trzecie logo to natomiast sam obrys i prezentowanie go jako osobnego znaku wydaje się dość przesadzone. Kolekcję uzupełniają grafiki powstałe z rozbicia podstawowego logo. Zarówno sama postać, jak i logotyp, prezentują się jednak moim zdaniem dużo lepiej razem.
charlottelogo charlottelogotyp

Podsumowując nowe logo Charlotte jest dobre. Podoba mi się kształt znaku i sam szerszeń. Mam natomiast spore wątpliwości co do kolorystyki i typografii oraz pewnej niespójności wynikającej z zestawienia nowego logo z odświeżonym Hugo. Ogólnie rzecz biorąc jednak pracownicy klubu oraz specjaliści z Jordan Brand zrobili dużo dobrej roboty. Więcej o rebrandingu przeczytacie na specjalnej stronie. Zapraszam do dyskusji o logo, a na koniec przedstawiam poprzednie, klasyczne logo Hornets i klip promujący nowe logo.

charlotte hornetsJeden komentarz

  1. Wizualion wrote:

    Według mnie, to rewelacyjna zmiana. Logo jest nowoczesne, agresywne i piękne kolorystycznie. Szacun dla firmy które to zaprojektowała.

Odpowiedz