Ekstraklasa ma nowe logo

W kwietniu br. Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował swoją nową identyfikację obejmującą logo związku, reprezentacji Polski w piłce nożnej i rozgrywek Pucharu Polski. Od kilku tygodni mówiło się także, że nową identyfikację przygotowuje spółka Ekstraklasa SA organizator rozgrywek Ekstraklasy, Młodej Ekstraklasy i Superpucharu Polski. Te doniesienia się potwierdziły i dziś Andrzej Rusko, Prezes Zarządu Ekstraklasy SA zaprezentował efekty tych prac.


Nowe logo ekstraklasy w dwóch wersjach

Nowe logo Ekstraklasy to szaro zielona piłka, nawiązująca kolorystyką do poprzedniego logo rozgrywek. Wszystkie znaki zostały przygotowane w dwóch wariantach, klasycznej i poziomej. To rozwiązanie to dobry pomysł, zwłaszcza, że logo ekstraklasy będzie wykorzystywane w wielu różnych miejscach. W materiałach opisujących logo czytamy, że “Nowe logotypy mogą być z łatwością wykorzystywane na wielu różnorodnych nośnikach, takich jak bandy reklamowe, koszulki, ścianki sponsorskie, a także na stronach WWW oraz w trakcie transmisji telewizyjnych.” Szkoda tylko, że nie zaprezentowano wersji monochromatycznej logo, bo niestety nie wyobrażam sobie wykorzystania go np. na numerach koszulek noszonych przez graczy.


Logo Superpucharu Polski i Młodej Ekstraklasy

Znaki Fundacji Ekstraklasy, Superpucharu Polski i Młodej Ekstraklasy różnią się od podstawowego jedynie innymi kolorami. W opisie logo czytamy “W nowym logotypie rozgrywek Ekstraklasy pojawia się także jasno zdefiniowana przestrzeń dla Sponsora Tytularnego. Ewentualne uzupełnienie znaku graficznego Ekstraklasy o logotyp Sponsora nie spowoduje jednak ingerencji w podstawową wersję logotypu rozgrywek i główne założenia identyfikacji wizualnej.” Ja nie widzę tak jasno zdeklarowanego miejsca na logo sponsora, nie wiem czy chodziło o miejsce w nazwie czy o pustą przestrzeń w środku piłki. Jeżeli o to drugie to przypuszczam, że ciężko będzie wkomponować tam logo tak, by nie gryzło się z całością. W szczególności gdy potwierdzą się plotki o zainteresowaniu T-Mobile sponsorowaniem ekstraklasy.

Prace nad nową identyfikacją wizualną Ekstraklasy SA trwały od ponad roku. Prowadziły je agencja reklamowa Zero, 2 i agencja marketingu sportowego KIWI SPORT. Jeżeli oceniamy je z perspektywy faktu, że pracowano nad nim rok, inspirując się najlepszymi znakami europejskich i światowych rozgrywek sportowych, logo trzeba uznać za bardzo słabe. Niestety nie dorasta ono do pięt najlepszym znakom europejskich lig, takim jak logo LFP czy Bundesligi. Pozytywnie należy ocenić jednak chęć unifikacji wykorzystywanych znaków.

Tradycyjnie zapraszam wszystkich do komentowania artykułu i przedstawionych znaków. Zapraszam również do polubienia bloga na Facebooku.3 komentarze

  1. […] dwa lata temu pisałem o nowym logo Ekstraklasy. Kilka dni temu pojawiła się informacja o tym, że w przyszłym sezonie rozgrywki będą miały […]

Odpowiedz