KRK czyli kilka słów o nowym logo Krakowa

Ten wpis jest nieaktualny i traktuje o poprzednim logo Krakowa. Zobacz post o aktualnym logo miasta na moim nowym blogu.

 

W dniu wczorajszym zaprezentowano nowe logo promujące Kraków. Zrezygnowano w nim z łacińskiej nazwy Cracovia, na rzecz skrótu KRK. Zmiana ta wywołała dość duże dyskusje.

stare i nowe logo Krakowa

Poprzednie logo było moim zdaniem dość ładne, przedstawiało ono artystyczną wizję Rynku Głównego z okolicznymi ulicami i zabudowaniami. W mojej opinii ten znak bardzo pasował do Krakowa. Nie potrzebnie jednak dublowano nazwę miasta. Znak funkcjonował już dość długo i zdążył stać się dość rozpoznawalny. Zdaniem magistratu był on jednak za mało nowoczesny.


Nowoczesność?

– Mieliśmy potrzebę unowocześnienia graficznego wizerunku miasta i pokazania, że Kraków to miasto tradycji i kultury, ale też miejsce twórczych napięć, kreatywne i nowoczesne – mówi Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa.

Z czym jak z czym, ale z nowoczesnością nowy znak ma mało wspólnego. Ciężki, grubo ciosany font ratują na szczęście jasne przyjazne kolory, występujące w podstawowej wersji znaku. Litery w tym stylu wykorzystywane są już od dobrych kilkudziesięciu lat.


Skrót

Największe wątpliwości, moim zdaniem niesłuszne, budzi użycie skrótu KRK. Leszek Mazan, dziennikarz od lat związany z miastem, zastanawia się: Jaki to ma sens? Skąd mieszkaniec Nowego Jorku będzie wiedział, że KRK to Kraków? Myślę, że przytoczenie Nowego Jorku jest tutaj bardzo dobre, bo kto nie zna właśnie skrótu NY lub nawet NYC.

Unikalność

Tu jest problem. Z jednej strony wiele miast wcześniej używało już tego typu skrótów, patrz omawiany już Nowy Jork, czy POZnań. Powieleniem wcześniejszych pomysłów jest także wpisywanie grafik w logo. Narzekałem już na to przy okazji opisu logo poznańskiego lotniska, a kolejny znak, z wykorzystaniem tego samego patentu, powinien budzić naszą ostrą reakcję.


Podsumowując nowe logo Krakowa nie jest rewolucyjne. Jest ono poprawne, jednak poprzednie podobało mi się bardziej. Bardzo ciekawy jestem Waszej opinii, ponieważ ten znak budzi bardzo skrajne emocje. Czy doczekamy się przy okazji tego logo takiej dyskusji, jak przy znaku poznańskiego lotniska? Zapraszam do komentowania.

Ten wpis jest nieaktualny i traktuje o poprzednim logo Krakowa. Zobacz post o aktualnym logo miasta na moim nowym blogu.

 5 komentarzy

 1. Kucyk wrote:

  imo, wyglada conajmniej beznadziejnie, toporny i tak naprawde nie pasuje do niczego. jakby nie patrzec, krk wcale nie jest nowoczesnym miastem, wiec po co nowoczesne logo? ostatnio z reszta “na czasie” jest zmienianie wszystkiego na bardziej nowoczesne. tylko po co? nie wiem.

 2. upadek wrote:

  KRK coraz częściej funkcjonuje w języku nieformalnym, więc nowe logo wychodzi na przeciw istniejącej komunikacji

 3. darkcore wrote:

  Nowe logo jest słabiutkie, stare ma swój styl. Kurde nie wiem o co chodzi – pierwszy raz w życiu zgadzam się z większością tekstów publikowanych na jakiejś stronie 😉 A co do funkcjonowania KRK w języku to zgoda, tylko tu chodzi bardziej o wygląd

 4. SpeX wrote:

  Akurat skrót KRK wywodzi się raczej z ostatnio coraz popularniejszemu wykorzystaniu kodów IATA pobliskich lotnisk. Choć są też przypadki odwrotne lotnisko Berlin-Brandenburg dostało kod IATA BER(lin) zamiast np TXL dla Berlin-Tegel,

  A tak z innej beczki, jak ci się podoba logo Komunikacji Miejskiej w Krakowie?
  http://kmkrakow.pl/aktualnosci/wiadomosci-komunikacyjne/101-logo-systemu-komunikacja-miejska-w-krakowie.html

Odpowiedz