Lifting wizerunku marki Żywiec

Prawie trzy lata temu byliśmy świadkami liftingu marki Żywiec, który obejmował zmianę logo oraz wyglądu opakowań. Zaprezentowana dziś zmiana wizerunku obejmuje także wszystkie materiały promocyjne. Tak gruntowna zmiana spowodowana jest chęcią wprowadzenia marki do segmentu premium.

Nowe logo Żywca powraca do korzeni poprzez wykorzystanie klasycznego zabiegu w literze “Ż”, która oprócz kropki zawiera ponownie poziomą kreskę. Ten pozornie mało istotny szczegół sprawia, że rebranding wydaje się przemyślany w każdym szczególe. Pozytywnie należy także ocenić ograniczenie liczby kolorów, używanych w identyfikacji, wizualnej do czerwieni, bieli i granatu. Na opakowaniach dopełniać je ma srebro, które symbolizować ma nowoczesność.

Połączenie tradycji z nowoczesnością to clou zmiany wizerunku marki. Właśnie dzieki niemu Żywiec ma być marką otwartą, dynamiczną i odważną, skierowaną do osób w wieku 25 – 35 lat. Powiew nowoczesności w tradycyjnym symbolu ma także wnieść uproszczenie “tańczącej pary”, która wydaje się być teraz bardziej dynamiczna. Ciekawostką jest pojawienie się termoaktywnego wskaźnika reagującego na zmianę temperatury: kiedy zmienia on kolor na niebieski, oznacza to, że piwo jest idealnie schłodzone. Podobny wskaźnik funkcjonował już na butelkach piw różnych marek, jednak pierwszy raz pojawia się także na puszkach.

Nowe logo pojawić ma się na wszystkich nośnikach, począwszy od rollbarów kończąc na otwieraczach do piwa i innych gadżetach reklamowych. Ciekawostką są nowe pokale, które dla Żywca zaprojektował Janusz Kaniewski, designer znany ze współpracy z pracownią Pininfarina, projektującą dla takich marek jak m.in. Fiat, Ferrari czy Lancia.

Podsumowując moim zdaniem nowe logo oraz identyfikacja wizualna Żywca są bardzo ładne. Szkoda tylko, że w Polsce aspiracje producentów piwa, do rangi premium, wyraża się jedynie w dbaniu o design opakowań, a nie o smak piwa. Tradycyjnie zapraszam do wyrażania swoich opinii o identyfikacji w komentarzach,2 komentarze

  1. Peter wrote:

    Pisząc artykuł o nowym wizerunku, wypadałoby pokazać też stare elementy.

    • Grochu wrote:

      To prawda, zazwyczaj tak robię. Tym razem nie miałem czasu znaleźć sensownych grafik, ale postaram się to nadrobić.

Odpowiedz