Rebranding Pepsi dociera do Polski

O zmianie loga przez Pepsi było już głośno od kilku miesięcy, jednak o tym, że rebranding dotarł już do Polski dowiedziałem się dopiero dziś, przeglądając pingbacki do moich artykułów (napisał o tym SpeX na swoim blogu). Jako, że ta zmiana zaczyna coraz bardziej nas dotyczyć to postanowiłem dokładniej się przyjrzeć nowemu wizerunkowi produktu od PepsiCO.

Mimo szumnych zapowiedzi nie doszło do rewolucji. Nowe logo Pepsi jest podobne po poprzedniego. Biała wstęga, dzieląca niebiesko czerwoną kule jest teraz w kształcie uśmiechu. Bardzo ciekawe jest to, że wygląd nowego “uśmiechu” zależny jest od produktu. Najszerszy jest w Pepsi Max, a najwęższy, w pozbawionej cukru Pepsi Diet. Dodatkowo zmieniona została czcionka, starą i toporną Bold Sans Serif, zamieniła nowa i lekka czcionka. Pepsi chwali się, że projektując nowe logo wzorowała się m.in. na twórczości wielkiego Leonarda da Vinci (więcej szczegółów można przeczytać tutaj).

Zmieniono także kolorystykę opakowań. Bardzo kolorowe butelki i puszki, udekorowane wieloma wzorami zastąpiły stonowane, jednokolorowe opakowania. Ich kolor jednoznacznie wskazuje z jakim rodzajem napoju mamy do czynienia. Moim zdaniem to bardzo dobrze, ponieważ sam niedawno przez przypadek kupiłem Pepsi Max, gdyż etykieta była bardzo podobna do “zwykłej” Pepsi. Z innymi opiniami spotkałem się przeglądając portale i fora internetowe, konsumenci zarzucają Pepsi, że odchodząc od koloru niebieskiego traci ona swoją rozpoznawalność i markę.

Bardzo kontrowersyjne są także nowe butelki, które wielu osobą kojarzą się z… no właśnie, z czym kojarzy Wam się nowa butelka Pepsi?

Ja dzisiaj, przy okazji świątecznych zakupów, znalazłem już butelki z nowym logo, niestety kształt na polski rynek jest identyczny jak butelek ze starym znakiem.

Mam nadzieję, że to jednak tylko początek zmian, bo moim zdaniem nowe butelki prezentują się bardzo dobrze.

W USA wprowadzenie nowego loga poprzedziła duża kampania reklamowa, porównywana do kampanii wyborczej Barracka Obamy. Nowe logo atakowało odbiorców z plakatów, flag, monitorów.


W każdym miejscu literę O zamieniło nowe logo Pepsi. Wcześniej taki manewr wykonywały inne firmy z okrągłym logiem, ale nigdy nie było to zastosowane na taką skalę. Grupa docelowa, do której była przewidziana kampania była taka sama, jak grupa docelowa konsumentów Pepsi, czyli osób młodych, skłonnych do dynamicznego życia i częstych zmian. Właśnie dlatego cały rebranding Pepsi może być bardzo dobrym posunięciem marketingowym, który prawdopodobnie nie sprawdził by się, tak dobrze, w przypadku odwiecznego rywala Pepsi, Coca-Coli.

W porównaniu z USA dziwi kompletny brak reklamy w Polsce. Pepsi cały czas reklamuje się starym logiem, mimo, że wprowadza już nowe na rynek. Wiem, że Polska jest reklamowym III światem, jednak przy okazji reklam świątecznych warto było poinformować konsumentów o zmianie. Podobno polska prezentacja zaplanowana jest podczas warszawskiego sylwestra, sponsorowanego przez Pepsi.

Podsumowując, nowy logotyp Pepsi jest bardzo udany, mnie cieszy szczególnie zmiana designu opakowań oraz kształtu butelek, ponieważ ten standardowy już mi się lekko znudził. Poza tym warto docenić świetny pomysł stworzenia różnych wersji “uśmiechu” w zależności od rodzaju produktu. Na koniec warto wspomnieć, także o zmianie wyglądu innych opakowań spod znaku PepsiCO np. Mountain Dew.17 komentarzy

 1. Misio Pysio wrote:

  a ja tam wolę coca colę ;P

 2. Misio Pysio wrote:

  ale fakt, pomysł na nowy logotyp bardzo ciekawy 😉
  a butelki trochę mi się kojarzą z butelkami od energetyków ;P

 3. Bartek wrote:

  Ogólnie rebranding oceniam zdecydowanie na plus, chociaż nowa puszka diet Pepsi trochę nieudana (“uśmiech japończyka?”), a nowy kształt butelek musi budzić zniesmaczenie wśród polskich entuzjastów wina “Antał”, poza tym jednak wszystko ok.

 4. Aram zam zam wrote:

  Rebranding loga Pepsi jest mi obojętny ponieważ zazwyczaj nie pijam amerykańskich rozpuszczalników spożywczych;P

 5. SpeX wrote:

  Oo o nowych Mountain Dew nie wiedziałem, to jestem ciekaw jak wyglądają teraz 7UP i Mirinda.

  W sumie co do nowych etykiet mogę stwierdzić iż teraz puszka nie pasuje do butelki (ew odwrotnie). Tak więc zmiana formy butelek jest konieczna.

  • Grochu wrote:

   Też się interesowałem tym jak wyglądają inne produkty i dotarłem tylko do tego, że 7up też lekko zmienił wygląd, jednak nie dostosowano go do nowego designu pepsi. http://www.7up.com/ – tutaj można zobaczyć jak to wygląda. Dodatkowo dowiedziałem się, że w USA sam 7up ma kilka rodzajów, nie mówiąc już o pepsi, a u nas taka bieda…

 6. P wrote:

  bardziej mi się podoba stare logo, ale ogólnie wolę symetryczne układy, więc pewnie dlatego. Za to czcionka jest dużo lepsza, chociaż jakoś mi się dziwnie kojarzy z bing’iem 😉

  • Grochu wrote:

   bing ma inne “i” w logo, ale jakby obrócić “b” to rzeczywiście było by bardzo podobne do tych “p” w logo pepsi

 7. kopr wrote:

  okropne logo. A zapierająca dech w piersiach prezentacja złotego podziału zupełnie mnie nie przekonuje. Bo albo to ma budzić skojarzenie z uśmiechem (wyjątkowo brzydkim i półgębkowym) albo jest matematycznie i kosmicznie ( o zgrozo!) uzasadnione. Nie widzę sensu w takiej rewolucji. Dla mnie to raczej duży krok w tył i mam nadzieję, że to ponury żart…

 8. SpeX wrote:

  Nie śledziłem w 100% relacji z Warszawy, ale jednak w zmienili z nowym rokiem logo. Choć po cichu już liczyłem iż pierwsze po świąteczne reklamy (sylwestra) będą oznaczone nowym logo.

  Ale z tego co widziałem w Polsacie, to zmiana byłą symboliczna. Do północy zegarek był z starym logo, a po północy pojawiło się nowe.

  Szczęśliwego nowego roku.

 9. […] również do przeczytania artykułów o nowych logotypach pepsi i przewozów regionalnych. Tagi: facebook, hasło, logo, logotyp, nasza-klasa, nk, rebranding, […]

 10. sasasaa wrote:

  stare prezentowało się lepiej.

 11. james wrote:

  Paskudne logo. Pepsi zostało oszukane przez dizjanera :p (..coś jak w bajce o nagim królu)

 12. arko wrote:

  jak patrze na to nowe pepsi i stare to mi tak przykro tamto było fajniejsze pepsi nie straciło tylko wygląd ale jakoś teraz bardziej wole coka cole
  a czemu w Polsce wszystkie wzory logo i kolory są takie same a nie tak jak na zdjęciu?

 13. […] Samo logo nie zachwyca, starą trąbę zastąpiła nowa, prosta i lżejsza, natomiast tło zmieniono, z tradycyjnego niebieskiego na czerwony. Zmiany te mają spowodować, że oddziały Poczty będą lepiej widoczne i będą mogły skuteczniej konkurować z zagranicznymi pocztami, które wejdą na nasz rynek od 2013 roku. Kolor czerwony, jak twierdzą przedstawiciele Poczty, jest odniesieniem do jej korzeni. Kiedy Zygmunt August w 1558 r. powołał Pocztę Królewską, posłańców ubierał właśnie na czerwono. Moim zdaniem to tylko bajka podobna do tej opowiadanej przy okazji rebrandingu Pepsi. […]

 14. […] zmian w ocenie czy rozpoznawalności marki. Za przykład podobnego rebrandingu może świadczyć zmiana logo Pepsi, która choć często oceniana negatywnie, nie miała wpływu na wizerunek […]

Odpowiedz