Hity i kity roku 2009

Zbliża się koniec roku 2009, więc czas podsumować minione 12 miesięcy. W tym czasie sporo się działo w internecie, nie tylko polskim, ale i zagranicznym. Przedstawię Wam hity i kity minionego roku w ocenie mojej i osób, z którymi rozmawiałem. Zapraszam do czytania i komentowania.

Hity:

-Demotywatory.pl- jest to portal, który chyba najbardziej zasługuje na miano strony roku. Praktycznie bez promocji demotywatory stały się stroną, o której mówi się na imprezach, w salach wykładowych i na podwórku. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia, bez sprawdzenia co nowego dodano na stronie głównej.

-Blip.pl –Wielu pewnie zdziwi się dlaczego jest tutaj Blip, a nie np. Twitter. Już wyjaśniam, Blip jest polskim serwisem, gdzie swoje konta mają wszystkie osoby, które mnie interesują i z którymi chciałbym utrzymywać kontakt, oraz czytać co mają do powiedzenia. Dodatkowo nigdy nie byłem mistrzem języków obcych i o ile rozumiem co czytam, to już z pisaniem szybko mogły by być problemy. Dlatego wybrałem Blipa i jestem bardzo zadowolony z jego rozwoju i wzrostu liczby użytkowników. Na szczęście podobnie myśli Konrad bo już zaczynałem myśleć, że jestem jakimś nacjonalistą 😉

-Filestube.com – Najpopularniejsza polska strona internetowa wg. rankingu opublikowanego w październiku przez Google Ad Planer. Serwis zajmuje 52 miejsce wśród najpopularniejszych stron internetowych na świecie (dla porównania następne na liście nasza-klasa i onet.pl zajmują odpowiednio 167 i 169 miejsce). Filestube działa podobnie jak google, jednak zamiast stron pokazuje multimedia takie jak m.in. filmy i gry w technologii flash.

-Windows 7-Jeden z najbardziej udanych systemów operacyjnych w historii firmy Microsoft. Po nieudanej Viscie wreszcie Windows nie tylko wygląda, ale i pracuje świetnie. Ja testuję go od sierpnia (najpierw wersję RC) i nie mam wobec niego żadnych zarzutów.

-Ipla TV– Platforma stworzona przez Polsat, za jej pomocą możemy oglądać m.in. najpopularniejsze seriale stacji oraz wydarzenia sportowe na żywo. Na pewno bardzo cieszy możliwość oglądania na żywo meczy Ligi Mistrzów, oraz wielkich imprez siatkarskich. Polsat zapowiada już, że rozszerzy możliwości platformy dlatego czekam z niecierpliwością na nowe programy.

Kity:

-Śledzik- Brak odpowiedniego poinformowania odbiorców i reklamy spowodował, że z jednego z najlepiej zapowiadających się projektów, w polskim internecie, w roku 2009, produkt osób odpowiedzialnych za naszą-klasę stał się na kilka miesięcy wrogiem numer jeden dla wielu milionów polskich internautów. Dłuższy artykuł o powodach i prognozowanych skutkach niepowodzenia śledzia możecie przeczytać tutaj.

-Hit the bitch- Gra, o której pisałem tutaj jest elementem jednej z najbardziej nie trafionych kampanii przeciw przemocy w historii.

-pobieraczek.pl– Portal, pozwalający na dostęp do usenetu i bezpłatne pobieranie z niego plików, zaoferował użytkownikom 10 dniową darmową wersję próbną. Wszystko było by ok, jednak po wygaśnięciu tej wersji, do osób, które nie zdecydowały się zapłacić abonamentu zaczęły przychodzić wezwania do zapłaty podpisane przez prawnika portalu. Okazało się, że rejestrując się na stronie, akceptujemy regulamin, co dla serwisu równoznaczne jest z zawarciem umowy, a jej zerwanie możliwe jest jedynie po przesłaniu pisma przed upływem 10 dni darnowych. Pokrzywdzonych jest wiele osób, które już zadeklarowały, że płacić nie będą. Za naciąganie klientów i wyłudzanie pieniędzy wielki minus.

-grono.net – Na początku marca b.r. doszło do odświeżenia jednego z pierwszych polskich portali społecznościowych- Grona. Opinie, o nowym wyglądzie portalu, były bardzo negatywne zarówno wśród użytkowników portalu jak i niezależnych ekspertów. Nowe Grono.net jest łudząco podobne do lidera światowego rynku Facebook’a. O ile korzystanie ze sprawdzonych wzorców, szczególnie w przypadku ciągle spadającej liczby użytkowników, jest dobre jednak wygląd Grona jest niestety bardzo oddaną kopią oryginału, włącznie z jego wadami. Polecam obejrzenie grafiki, którą znalazłem na wykopie, prezentującej podobieństwo obu portali.

-kierunek rozwoju n-k- Przy okazji pisania tego artykułu rozmawiałem z wieloma osobami i praktycznie każda z nich wymieniała mi jako kit komercjalizację i drogę w którą podąża jeden z najpopularniejszych portali w Polsce. Na naszej-klasie jest coraz więcej reklam, a za większość usług trzeba płacić, dlatego nie dziwi powolne odchodzenie użytkowników do światowego lidera-Facebooka.

-Plany rządu PO dotyczące cenzury internetu- Przy okazji prac nad ustawą hazardową ujawniono pomysł na artykuł, na mocy którego dostawcy internetu mieli by obowiązek blokowania stron uważanych za niebezpieczne. Listę takich witryn miałby sporządzić Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz policja, służby specjalne i urzędnicy Ministerstwa Finansów. W założeniu projekt bronił by nas przed kradzieżą danych i wymuszeniami, jednak boję się, że w polskich warunkach już niedługo mielibyśmy drugie internetowe chiny, z ogromną władzą CBA czy innych tego typu instytucji.

-gadu-gadu 10– Gadu-gadu odchodzi od bycie komunikatorem na rzecz platformy multimedialnej. Wynikiem tego manewru jest GG10 aplikacja przeładowana niepotrzebnymi funkcjami i reklamami. Dziwi brak synchronizacji z najlepszym produktem GG Network, czyli Blipem. Dodatkowo do obsługi nowej wersji GG potrzeba na prawdę mocnego komputera. Ja od kilku miesięcy jestem wierny AQQ, więc nie próbowałem nawet testować gg, dlatego bardziej zainteresowanym polecam wpis na blogu Tomka Topy.

Z potencjałem:

-Google Wave– Ciężko byłoby mi umieścić Google Wave w kitach ponieważ, ma ono wielki potencjał, jednak od momentu opublikowania fali szerszej liczbie użytkowników nic nie zmieniło się na lepsze. Wave działa wolno i nie we wszystkich przeglądarkach. Dodatkowo program zaproszeń do programu, podobny jak w zastosowany w gmailu, spowodował masę spamu na blogach forach itp. Na koniec rysunek z frkncngz.com czyli Google Wave w założeniach i praktyce:

To tyle na dzisiaj, jeżeli pośpieszyłem się i do końca roku pojawi się jeszcze coś, co zasłuży na miano hitu bądź kitu roku to na pewno Was o tym poinformuję.

Ps. Dziękuje bardzo wszystkim osobom, które pomogły mi w zestawieniu tego rankingu 🙂4 komentarze

 1. Tomasz wrote:

  Świetny temat, trafność oraz zestawienie serwisów oraz portali.Co prawda Demotywatory Demotywują całą resztę Hitów :P, to czekamy na rozwój Iply bardzo ciekawy projekt oraz funkcjonalna realizacja ze strony serwisu:) Grochu oby więcej takich artykułów:) Peace ziomeczku :D:)

 2. Hell a win wrote:

  Wreszcie trochę tekstu, a nie tylko same obrazki:) Brawo, tak trzymaj:D

 3. Aram zam zam wrote:

  Przy n-k trzyma mnie głównie powszechność dostępu do tego portalu, dzięki temu mam aktualizowaną książkę teleadresową, prawie… za darmo;P
  Demotywatory- świetna strona^^
  ale popularność przestaje jej służyć- podobnie jak n-k coraz częściej są atakowane przez hordy dzieci neostrady;(

  • Grochu wrote:

   Co do nk to fakt, ale coraz bardziej się zastanawiam nad sensem posiadania tam konta… No i na iphone nie działa:/

Odpowiedz