Lubuskie kreuje własną markę

Województwo Lubuskie chce kreować własną markę. Zatrudniono do tego warszawskie studio brandingowe Bakalie, odpowiedzialne wcześniej m.in. za kreację wizerunku Województwa Śląskiego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Koszt całej strategii to około 400tys. zł. Najważniejszymi elementami, na których oparta będzie promocja regionu, to nowe logo i hasło “Lubuskie warte zachodu”. Hasło ciekawe, podkreślające przygraniczny charakter województwa, a także zachęcające do odkrywania jego sekretów, jakimi z pewnością są wielkie połacie lasów oraz tradycyjne wina. Niestety jest to hasło dobre tylko do promocji regionu w Polsce, ponieważ po dosłownym przetłumaczeniu traci dla obcokrajowca sens.


Nowe logo województwa Lubuskiego.

Samo logo jest poprawne. Nietypowemu fontowi, w ładnym kolorze, towarzyszy ciekawy pastelowy kształt, z modnym w efektem przezroczystości. Nie jest to zwykły kształt, według autorów to “symboliczne logo przypominające zwiewną, symboliczną awionetkę lecącą nad Odrą na zachód Europy”. Ja tutaj niestety tej symbolicznej awionetki doszukać się nie potrafię, logo bardziej przypomina mi chmurę dymu z nad słynnego wulkanu Eyjafjoell, przemieszczającą się w stronę Polski;)

Twórcy logo uważają, że “najistotniejszą częścią marki jest pierwsze skojarzenie” dlatego mam pytanie: z czym Wam kojarzy się logo Województwa Lubuskiego? Swoje propozycje wpisujcie w komentarzach. Konkurs nie przewiduje nagród, chyba, że kogoś propozycja naprawdę mnie zachwyci:)8 komentarzy

 1. adone wrote:

  Font nawet ciekawy. Ale tej awionetki nie widzę, podobnie jak Ty:) Wiesz co widzę? Niebo, kawał trawnika, jezdnię i płonące żyto;-)

 2. Misio Pysio wrote:

  Ja też nie widzę awionetki 😛 Widzę to co ^adone 😀 Albo pociąg na torach otoczony polami rzepaku 🙂 ) Jakoś z woj.lubuskim mi się to nie kojarzy xD Hasło oddaje charakter regionu, choć rzeczywiście obcojęzyczne tłumaczenie nie ma sensu :\

 3. monik wrote:

  DŻIN LUBUSKI

 4. Łukasz Dec wrote:

  Logo ładne, awionetki brak. Ale teorie dorabiane do dużych projektów logo (dużych – mam namyśli podmiot który się nim pieczętuje) to w ogóle temat na książkę niemal. Wspomnę choćby o rzekomym znaczeniu nowego loga pepsi, które miało symbolizować takie rzeczy jak na przykład dotychczasowe osiągnięcia ludzkości (mam nadzieję, że nie przekręcam zbyt mocno, nie chce mi się szukać w linkach ;-)).

  Jeśli o skojarzenia chodzi – moim zdaniem to logo wyglądałoby jeszcze lepiej, gdyby je ładnie wkomponować w karton mleka.

  Ale i tak bardzo duży plus dla Lubuskiego za zaangażowanie do stworzenia identyfikacji poważnej firmy. Takie rzeczy powinny być rozstrzygane w przetargach, a nie w drodze konkursów dla domorosłych artystów, ocenianych przez kadrę z ASP. Efekt jest na prawdę bardzo przyjemny, tylko – za co taka wielka suma? Co się składało na całość zlecenia?

 5. Przemo wrote:

  tor żużlowy!!, lasy, jeziora

 6. css3 wrote:

  Sam jestem z Lubuskiego. Logo fajne, ale ja tam widzę tylko niebo, trawnik, pole i rzekę, ewentualnie zamiast rzeki tory kolejowe, czyli chyba nic odkrywczego. Nie wiem jak można się tam dopatrzeć awionetki.

Odpowiedz