Odkąd ostatnio gadaliśmy…

Od ostatniego wpisu na blogu minęły prawie dwa miesiące. Przez ten czas dużo działo się w moim życiu, nie zawsze pozytywnego stąd brak czasu i chęci na pisanie. Dziś wracam i postaram się w skrócie przedstawić najciekawsze wydarzenia z tego okresu.

WNBA

Sportowe logo zawsze miały szczególne miejsce na tym blogu, stąd jako pierwsze zaprezentuję nowe logo żeńskiej ligi WNBA. Logo WNBA posiada tyle fajnych materiałów, że zasługuje na osobny wpis, który pojawi się jak najszybciej się da;)

Siatkarskie Mistrzostwa Świata

W przyszłym roku czeka nas kolejna wielka impreza sportowa Volleyball Men’s World Championship Poland 2014. Ponad rok przed imprezą zaprezentowano logo imprezy oraz znaki miast gospodarzy. Jak informuje oficjalna strona Polskiego Związku Piłki Siatkowej:

Znak graficzny czempionatu symbolizuje puchar wpisany w piłkę siatkową. Na górze znajduje się biało-czerwona flaga, a cała kompozycja jest w kolorze złotym.  Bohdan Pawłowicz, doradca komunikacji marketingowej i członek zarządu IAA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy, podkreśla wyrazistość głównego logotypu. – Zaprezentowane logotypy cechują się kilkoma pozytywnymi elementami: głównemu logotypowi nie sposób odmówić elegancji i siły.

Logo imprezy mi się osobiście nie podoba. Zdecydowanie wolę prostsze projekty, pozbawione przejść tonalnych i innych tego typu bajerów. W przeciwieństwie do głównego logo, całkiem solidnie prezentują się logo poszczególnych miast. Na pewno trzeba pochwalić fakt, że wszystkie logo miast gospodarzy stworzone zostały w jednolitym stylu. Na brak spójności w tego typu projektach narzekałem już na blogu między innymi opisując znaki miast gospodarzy piłkarskich Mistrzostw Świata kobiet, rozgrywanych w 2011 roku w Niemczech oraz nasze lokalne, stworzone na potrzeby Euro 2012. Można się jedynie zastanawiać czy Spichrza, Pomnik Neptuna, Kościół Mariacki, Elektrownia Łódzka, Wrocławski Ratusz czy Spodek są rzeczywiście najbardziej rozpoznawalnymi obiektami w swoich miastach. Wiele osób narzekało także na kolorystykę znaków, jednak ja nie mam wobec niej większych zastrzeżeń.

Logo litewskiej prezydencji UE

Kilkanaście miesięcy temu mieliśmy okazję oglądać polskie zmagania ze znakiem prezydencji. Dziś chciałbym zaprezentować logo, rozpoczynającego się z dniem 1 lipca br. litewskiego przewodnictwa Unii. Sygnet opiera się na kołach w różnych odcieniach błękitu- barwy Unii Europejskiej, ale nawiązujących także do związków kraju z Morzem Bałtyckim. Koła zaplecione są warkoczem w barwach z litewskiej flagi.

To logo symbolizuje harmonijne współistnienie Litwy razem z innymi państwami – powiedziała  autorka znaku Kotryna Žilinskienė, której pracę wybrano spośród 600 konkursowych propozycji

Poza sygnetem na logo składa się prosty napis EU2013.LT, który moim zdaniem dobrze uzupełnia znak. Co ciekawe od kilku znaków widzimy trend zapisywania nazwy jako adresu strony www. O ile Litwini nie skompromitowali się tak jak Polacy (polski adres odsyłał do strony, która uruchomiona została dopiero w momencie startu prezydencji- kilka miesięcy po prezentacji logo), jednak nie ustrzegli się błędu. Adres EU2013.LT zgłasza błąd 404 i dopiero dopisanie “www” przed adresem załatwia sprawę. Nie jest to wielki problem, zwłaszcza, że część przeglądarek robi to sama bądź proponuje użytkownikowi takie rozwiązanie, ale jest to rzecz warta poprawienia.

Instagram


Stare i nowe logo Instagrama

Logo, sprzedanego za miliard dolarów, Instagrama do niedawna tworzył logotyp stworzony, dostępnym w serwisie myfonts.com za 32$, krojem Billabong. Właśnie się to zmieniło- autorem nowego logo jest Mackey Saturday. Logo dalej pozostaje w klimacie “retro”, jest jednak teraz bardziej unikalne i przemyślane. Grafiki obrazujące pracę nad nowym logo możecie znaleźć w serwisie dribbble.

Facebook


Stara i nowa ikona (logo?) Facebooka

Największy na świecie portal społecznościowy w zeszłym miesiącu wprowadził pewne zmiany do swojej identyfikacji wizualnej. Nowe logo, a właściwie ikona, ma delikatnie zmienioną kolorystykę tła oraz usunięty półprzezroczysty pasek, na którym stała poprzednio litera “F”. Teraz jest ona dociągnięta do samej krawędzi logo. Nie są to za duże zmiany. Takich doczekały się ikony poszczególnych usług, takich jak między innymi facebook mobile czy facebook for developers. Trzeba przyznać, że teraz prezentują się one bardzo spójnie i czytelnie. Zdecydowanie jest to zmiana na plus.


Stare ikony

Nowe ikony

Adobe CC

Na koniec gorąca wiadomość ze stajni Adobe. Kilka dni temu zaprezentowano następcę pakietu CS – CC. Najgłośniej komentuje się oczywiście przejście z całą technologią w chmurę oraz wprowadzenie abonamentu zamiast jednorazowej opłaty. Odstraszać ma to przede wszystkim piratów, jednak wydaje mi się, że i na to znajdą oni jakiś sposób. Nie będę tu szerzej komentował zapowiadanych zmian bo sam zatrzymałem się na pakiecie CS3 i jest mi z tym dobrze.

Podsumowując przez okres, w którym się do Was nie odzywałem działo się wiele ciekawych rzeczy. Przedstawiłem tu dla Was te najważniejsze z mojej perspektywy, a jak już wróciłem to zapowiadam od razu, że niedługo pojawi się zapowiadany już wyżej tekst odnośnie logo WNBA oraz mała analiza redesignu i rebrandingu portalu o2.pl. Zapraszam do komentowania i odwiedzania bloga.2 komentarze

  1. Misio Pysio wrote:

    ‘Ziom, minął czas, czas, trochę się zmieniło.

  2. artur wrote:

    heh tylko w facebooku “mobile” i “journalists” ma w ikonie stare “logo” to z kreską…

Odpowiedz