Porównanie darmowych dysków internetowych

Ostatnio robiłem dość dużo projektów na uczelnię i miałem spory problem z przenoszeniem ich z własnego komputera na te uczelniane. Pendrive się zawsze gdzieś gubił a ciągłe noszenie ze sobą kabla do telefonu także nie było czymś wygodnym. W związku z tym zacząłem się rozglądać za darmowym dyskiem internetowym, dzięki któremu projekty mógłbym trzymać w chmurze. Z tych poszukiwań powstało to porównanie.

Dropbox

Dropbox to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie w tej branży. W bezpłatnej wersji oferuje on 2gb przestrzeni na start. Pojemność tą możemy jednak zwiększyć. Każda z zarejestrowanych przez nasz link osób daje nam dodatkowe 500mb powierzchni na przechowywanie swoich plików (limit 16gb). Podwojenie bonusów nastąpiło w dniu wczorajszym i jest prawdopodobnie przygotowaniem lidera rynku do wprowadzenia na rynek usługi Google Drive. Dodatkowo wykonując różne zadania możemy zdobyć dodatkową przestrzeń dyskową. Dropbox ma chyba najbardziej rozwinięte sposoby uploadu, poza standardowym przesyłaniem przez przeglądarkę posiada ona własną aplikację (dzięki niej wielkość uploadowanych plików ogranicza jedynie pojemność naszego konta), a także aplikacje mobilne, na najpopularniejsze platformy.

min.us

Alternatyw dla Dropboxa jest wiele. Ja korzystam z Min.us’a. W minusie na start otrzymujemy aż 10gb oraz po 1gb za każdą zaproszoną osobę, aż do 50gb (1 dodatkowy gigabajt otrzymuje zarówno osoba zapraszająca jak i zapraszana). To dokładnie tyle ile wynosi najtańsze konto premium w Dropboxie, za które zapłacić trzeba 9,99$ miesięcznie bądź 99$ rocznie. Min.us, podobnie jak Dropbox, posiada dedykowane aplikacje dla urządzeń mobilnych, a także aplikacje desktopowe, zarówno dla posiadaczy Windowsów, jak i wielbicieli Linuxa i MacOsx’a. Na tym polu min.us dorównuje Dropboxowi. Troszeczkę gorzej natomiast wygląda prędkość uploadu, szczególnie dużych plików.

box

Serwis box na starcie proponuje nam 5gb przestrzeni. To więcej niż Dropbox, jednak o połowę mniej od min.us’a. box posiada jednak ciekawe promocje. Ostatnio proponował na przykład promocję, w której posiadacze urządzeń z Androidem na pokładzie mogli za darmo zwiększyć swoją przestrzeń dyskową do 50gb. Jednocześnie wielkość jednego pliku, który może być przechowywany w serwisie, zwiększono z 25 do 100MB.  Przy takiej wielkości można było zdecydowanie zainteresować się serwisem mimo jego znacznej wady- braku możliwości synchronizacji, która została udostępniona jedynie do płatnych kont.

gg dysk

GG w nowej wersji swojego komunikatora zaproponowało swoim użytkownikom nową funkcjonalność- gg dysk. Każdy użytkownik komunikatora dostaje na start 3gb wolnego miejsca, bez limitu wielkości pliku. To bardzo niewiele w porównaniu z konkurencją. Dodając do tego konieczność wykorzystywania komunikatora do obsługi chmury, nie wróżę projektowi wielkiego sukcesu mimo potencjalnie dużej grupy użytkowników na starcie. Dla wielu osób, może być to pierwszy kontakt z tego typu serwisem oraz impuls do poszukiwań lepszych rozwiązań.

Zestawienie to jest dość krótkie, ponieważ po znalezieniu min.us’a i wspomaganiu go Dropboxem stwierdziłem, że nie ma sensu dalej szukać. Zdecydowanie polecam oba rozwiązania. Warto bacznie obserwować również box’a który rozwija się dynamicznie i może wkrótce dołączyć do czołówki. Olałem takie wynalazki jak 5fantastic.pl gdzie odstrasza mnie już sama witryna www, czy sendspace.pl, który praktycznie uniemożliwia ściąganie przez osoby nie zalogowane. Jeżeli mieliście do czynienia z tymi hostingami napiszcie w komentarzach swoje wrażenia.

Ps. Odnośniki do Dropboxa i min.us’a zawierają moje reflinki. Nie musicie z nich korzystać, ale rejestrując się z nich zarówno wy jak i ja otrzymamy dodatkową przestrzeń na swoje pliki.2 komentarze

  1. Wisnia wrote:

    A gdzie SKYDRIVE ktory oferuje 25gb przestrzeni???? Jest w pełni po polsku, o wiele szybciej uploaduje pliki niz wspomniany minus. Poza tym korzystanie z gadu dysku nie wymaga zainstalowanego komunikatora, mozna sie zalogowac na stronie podajac swoj nr gg i haslo i mamy dostep do poczty, gg i gg dysku. ALL IN ONE!
    POZDROWKI

    • Grochu wrote:

      Obczaję skydrive’a- nie korzystałem nigdy z niego, a co do gg to takie były założenia na starcie, potem już tego nie sprawdzałem. Dalej to jednak słaba opcja w porównaniu z konkurencją.

Odpowiedz